رویالتی لاین سوئیس

مرکز فروش محصولات رویالتی لاین سوئیس در ایران

Contact Details :
Mobile : 0918 380 6110
Email : info@royaltyline.org
امروز پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ / کاربر مهمان ، خوش آمدید / اگر عضو هستید به ناحیه کاربری خود وارد شوید
  • بانه کار
  • بانه کار
  • بانه کار
  • بانه کار
shadow

آموزه هایی در مورد شیشه و کریستال و تفاوت های آنها

نوشته شده در ۱۳۹۵-۰۱-۰۹ /

آموزه هایی در مورد شیشه و کریستال و تفاوت های آن ها

برای اغلب افراد، تفاوت قائل شدن میان شیشه و کریستال در نگاه اول کمی سخت به نظر می رسد. بسیاری از مردم این دو را مشابه هم می دانند. اشخاصی که به جمع آوری ظروف شیشه و کریستال علاقه مند هستند باید راجع به این تفاوت ها بیشتر بدانند.

اغلب افراد نمی دانند که کریستال همان شیشه دارای سرب است. در این مقاله در مورد ترکیبات شیمیایی تشکیل دهنده شیشه و کریستال، تفاوت های این دو جنس و نحوه تشخیص آن ها از هم توضیح داده شده است.

شیشه

ماده خام شیشه به طور معمول از ۹۰ درصد سودا و آهک تشکیل شده است.

شیشه سودا-آهکی: شیشه سودا-آهکی از آهک، سودا و سیلیکا تشکیل شده است. معمول ترین نوع شیشه برای ساخت حباب لامپ، شیشه پنجره و لوازم سر میز غذاخوری هستند. این ترکیبات ارزان هستند و در طبیعت موجوداند.

شیشه بوروسیلیکات: شیشه بوروسیلیکات یا پیرکس از سیلیکا، اسید بوریک، سودا و مواد افزودنی تشکیل شده است. این نوع شیشه نسبت به حرارت مقاوم است و اغلب در آزمایشگاه ها و آشپزخانه ها از آن استفاده می شود. شیشه بوروسیلیکات نسبت به سایر انواع شیشه قیمت بالاتری دارد.

فیوز کوارتز: کریستال ها کوارتز ارگانیک در دماهای بالا ذوب شده و برای ساختن این نوع از شیشه مورد استفاده قرار می گیرند. از این نوع شیشه برای ساختن تجهیزات آزمایشگاهی، لامپ های هالوژن و دوربین های با تکنولوژی بالا استفاده می شود.

کریستال

در حقیقت کریستال نوعی از شیشه است که از سیلیکا، اکسید سرب، سودا و سایر افزودنی ها تشکیل شده است. کریستال های دارای سرب معمولا گران هستند. زیرا بادوام اند و کاربرد تزئینی دارند.

کشورهای مختلف استانداردهای متفاوتی برای تعریف شیشه و کریستال دارند. در آمریکا، شیشه ای که حاوی ۱ درصد مونواکسید سرب باشد در دسته کریستال ها طبقه بندی می شود. درحالی که در اروپا اگر شیشه ای کمتر از ۴ درصد سرب داشته باشد، شیشه نامیده می شود. اگر بیش از ۱۰ درصد سرب داشته باشد به آن کریستال می گویند و اگر بیش از ۳۰ درصد سرب داشته باشد، به عنوان کریستال با سرب بالا نامگذاری می شود.

تفاوت های شیشه و کریستال

صرفنظر از تفاوت در ترکیب شیمیایی میان شیشه و کریستال که در نگاه اول قابل تشخیص نیست. این دو جنس تفاوت های زیادی با هم دارند که در ادامه چند نمونه از این تفاوت ها ذکر شده است:

ضخامت: کریستال نسبت به شیشه، ظریف تر است و راحت تر می توان آن را تزیین کرد. به طور معمول، شیشه را به شدت حرارت می دهند تا بتوانند آن را به شکلی که می خواهند درآوردند. وجود سرب در ترکیب شیشه، دمای کار با آن را پایین آورده و قابلیت تزیین آن را افزایش می دهد. در نتیجه، برای کریستال اشکال پر زرق و برق تری می توان ساخت. هر چند حضور سرب باعث می شود که کریستال راحت تر فرم پذیر باشد، ولی شکننده تر شده و راحت تر خط و خش به خودش می گیرد.

کریستال حالت منشور دارد: ظرف را روبه روی نور قرار دهید. اگر ظرف شما حالت منشور دارد و هنگامی که آن را در معرض نور قرار می دهید حالت رنگین کمان می بینید، آن ظرف کریستال است. در غیر اینصورت شیشه است.

شفافیت: شیشه بخصوص انواعی که از سودا-آهکی ساخته شده اند، هنگامی که در معرض نور قرار می گیرند، حالت ابری دارند. از سوی دیگر کریستال ها به خاطر شفافیتشان شناخته می شوند. استفاده از ظروف و لیوان های کریستال به فرد این اجازه را می دهد که محتوای درون ظرف را به راحتی ببیند. هر چه میزان سرب درون کریستال بیشتر باشد، به همان اندازه شفافیت آن هم بیشتر می شود.

برش پذیری: کریستال راحت تر برش می خورد و جلا می پذیرد. بعلاوه نرم تر است. در عوض، شیشه شکننده تر و تیز تر است. یک راه تشخیص شیشه از کریستال این است که به لبه ظرف دست بکشید، کریستال نرم تر است. درحالی که شیشه تیز تر است.

صدا: تفاوت دیگر میان شیشه و کریستال، صدایی است که به هنگام ضربه زدن به آن ها ایجاد می شود. هنگامی که به کریستال ضربه می زنید، صدای زنگ مانند ایجاد می شود. در حالیکه شیشه این گونه نیست و صدای آهسته تری ایجاد می کند که زنگ مانند نیست.

وزن: چون سرب یک فلز سنگین است، معمولا کریستال از نظر طبیعی سنگین تر از شیشه است. روش دیگر برای تشخیص کریستال از شیشه در دست گرفتن دو ظرف هم اندازه است. شیشه اغلب سبک است، درحالی که کریستال سنگین است.

تاثیر بر سلامتی: اغلب کارخانه ها پیشنهاد می کنند که در ظروف کریستال حاوی سرب، مواد غذایی و نوشیدنی را نگهداری نکنید. زیرا خطر مسمومیت با سرب وجود دارد. به همین دلیل ظروف کریستالی اغلب جنبه تزیینی دارند. برخی از کارخانه ها، برای ساختن ظروف کریستال فاقد سرب از اکسید زینک، اکسید باریم و اکسید پتاسیم به جای سرب استفاده می کنند تا ترکیبات مشابه سرب ایجاد کنند. کریستال های فاقد سرب تقریبا تمامی ویژگی های کریستال دارای سرب را دارند با این تفاوت که سبک ترند. در عوض، انواع شیشه سوا-آهکی، بروسیلیکات و فیوز کوارز برای سلامتی بی خطر هستند.

بر طبق آنچه در این مقاله خواندید، ظروف بلور و کریستال تفاوت های زیادی با هم دارند. انتخاب میان این دو به نوع استفاده و بودجه شما بستگی دارد.

لینک مطلب: http://zoody.ir/tips/2015/11

2 پاسخ به “آموزه هایی در مورد شیشه و کریستال و تفاوت های آنها”

  1. ممنون خوب بود

  2. نکات خیلی جالبی داشت. سپاس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *